СТИЛІ ДИЗАЙНУ

Стилі ландшафтного дизайну

В ландшафтному дизайні існує два основних стилі, на яких,  додаючи особливості оформлення певних країн, спирається формування більш розгалуженої гілки тематичних садів.

Основними стилями ландшафтного дизайну є регулярні та пейзажні сади.

Сучасний погляд на регулярний стиль

Сучасні ландшафтні архітектори намагаються використовувати принцип регулярності в оформленні окремих фрагментів садового ділянки. 

Найчастіше в регулярному стилі вирішується парадна зона саду, безпосередньо примикає до будинку. Тут прокладаються доріжки з плитки, штучного або природного каменю, декоративного бетону.

Ретельно вистрижену зелений газон обрамляє клумби правильної геометричної форми. У цій частині саду садять невисокі чагарники, добре зберігають форму зростання або легко переносять формуючу обрізку – спіреї, барбариси, глоди, самшит, низькорослі форми чубушника, туї

РЕГУЛЯРНІ САДИ

Регулярні сади виникли на зорі цивілізації. Їх поява, очевидно, пов’язано з одвічним бажанням людини організувати і підпорядкувати собі навколишню природу, підкреслити свою перевагу над нею. Ще давньоєгипетські фараони навколо своїх палаців розбивали сади правильної форми з прямокутними водоймами, прямими алеями і симетрично розташованими групами дерев. Ця традиція була продовжена в епоху античності. Парки давньоримських заміських вілл були влаштовані як регулярні сади зі стриженими деревами та чагарниками, фонтанами та іншими садовими елементами, які набули такого широкого поширення вже в епоху Відродження. Саме цій епосі належать шедеври регулярного стилю.
Торжество розуму над природою
Сад становив з палацом єдине ціле. Замкнені «зелені кабінети і зали», побудовані майстерними садівниками з стрижених дерев і чагарників – падуба, самшиту, лавра, липи або граба – служили продовженням кімнат палацу під відкритим небом. Сам же палац розташовувався в підставі осі симетрії всього паркового ансамблю і, як правило, в його найвищій точці. Палац і парк уособлювали ідею піднесення людини над природою, досягнення абсолютної досконалості штучною, впорядкованої середовища, створеної художником.

Сучасний погляд на пейзажний стиль

Сучасні тенденціі розвитку пейзажного (природного) стилю передбачають використання злаків та багаторічних квітів, висаджених масивами. Або імітацію природних квітучих луків. 

Піт Удольф – “батько” “Нової хвилі” користувався у своій ідеї девізом: “Максимум ефекту при мінімальних затратах” та запропонував використовувати рослини, які зберігають привабливість при відцвітанні, він віддає перевагу не кольорам, а фактурі та формі. І його ідеї здобули шалену популярність.

Серед дерев та кущів, перевага віддається теж формам, що мають фактурні стовбури (часто це мультиштамбові дерева) та крони та зберігають свій привабливий вигляд навіть взимку.

пейзажні САДИ

Вісімнадцяте століття стало революційним в історії європейського садового мистецтва. 

На зміну бароко прийшла епоха романтизму. 

У різних країнах світу входить в моду облаштування пейзажних парків. 

Правильна, регулярна конструкція саду стала сприйматися як насильство над природою, а природність і наслідування природі були оголошені вищою цінністю. 

Відомо цікаве висловлювання сучасника про «батька нового садівництва», знаменитого англійця Вільяма Кенті (1685-1748): «Він перескочив через садову огорожу і побачив, що вся природа – сад».

Поправлені рукою художника природні ландшафти з їх мальовничими пагорбами і гаями, тихими озерами і дзюркотливими струмками в XVIII столітті стали вважатися еталоном середовища проживання.

Сади, створені в новому стилі, були позбавлені штучної симетрії і показною декоративності. Правда, іноді у відокремлених куточках парку можна було, наче ненароком, надибати на напівзруйнований павільйон або таємничий грот, зарослий мохом і папороттю. Тут можна було перевести дух після довгої прогулянки, відпочити або просто усамітнитися в інтимній обстановці.

Всю красу пейзажних садів не можна відчути відразу, вона розкривається поступово, під час неквапливих променадів. За кожним вигином садової доріжки погляду постають все нові і нові картини і перспективи. 

ТЕМАТИЧНІ САДИ

Додаючи до пейзажного або регулярного стиля особливості оформлення саду тієї чи іншої країни ми отримуємо тематичні сади

Японський сад

Вмістити в кілька речень розповідь про таке дивовижне явище, як японські сади – завдання не з легких. 

Ключ до розуміння їх філософії, їхній благородній вишуканості – національні і релігійні особливості сприйняття дійсності японцями, історичне і географічне своєрідність цієї країни. Релігії Японії – дзен-буддизм і синтоїзм – вчать тому, що споглядання природи або її куточків, перетворених людиною, допомагає наблизитися до розуміння основних питань буття.

Структуру саду задають камені, і мистецтво їх розстановки – одне з головних в створенні ландшафту. Суть цього мистецтва в тому, щоб зуміти в кожному камені побачити своє “обличчя” і свою “позу”, і наділити певною роллю в композиції: він буде лежати, притулятися або тікати. За ступенем декоративної і смислового навантаження групи каменів розставляють зліва направо, так зазвичай рухається погляд по картині, так само організовано рух по саду. Камені і валуни означають силу і стійкість. Будучи нерухомими, вони випромінюють спокій, а розташовані асиметрично, вони найбільш співзвучні з природою. Згодом вони покриваються патиною, обростають мохом та лишайником, що робить їх ще більш органічними. Кам’яний сад може виглядати так: подушки моху імітують м’які обриси сопок, а хвилясті лінії на дрібному гравії, змішаному з піском, – оповиті брижами водну поверхню з виступаючими з неї сивими кручами. Його називають також плоским садом або сухим ландшафтом.

Вода, символ життя і життєвої енергії, обов’язково присутня в саду. Як найбільш рухлива зі стихій, вона задає характер і настрій саду. Одне з найбільш улюблених японцями творінь природи – водоспад, перенесений в традиційний сад. Його влаштовують далеко від дому, але так, щоб було чути його шум. Вибирають великий нерівний камінь – це скеля, з якої буде стікати вода. Ставок, що відображає небо і рослини на його березі, робить малий простір об’ємним. Береги водойм завжди порізані і мальовничі: в одному місці вони спускаються до води покритими мохом валунами, в іншому – травами. У ставку влаштовують і острова з різною рослинністю, часто з’єднані один і з одним і з берегом різноманітними містками.

З рослинами пов’язана деталізація саду. Домінує зелений колір, охоче використовуються вічнозелені породи дерев. Улюблені рослини – сосна – символ довговічності, бамбук і інші злаки, зовнішня скромність яких підкреслює гармонію загальної картини. А з вічнозелених листяних порід найчастіше зустрічаються камелія, азалія, магнолія. Квітучі літники і багаторічники практично відсутні, так як їх зовнішній вигляд протягом сезону сильно змінюється, а строкатість квіток заважає зосередитися.

У створенні японського саду діє принцип асиметрії: жоден з предметів не повинен бути рівний за розміром іншому, як не повинні вони бути розміщені паралельно.

Італійський сад

Особливістю італійського садово-паркового стилю є ландшафт з терасами, наявність балюстрад, сходів з білого каменю, скульптур в античному стилі. Прикрашають такий сад рівні ряди оливкових гаїв і розкішні діжкові культури. Типовий італійський сад малий за розмірами, оточений кам’яною стіною або підстриженою живоплотом.
В основі італійського саду сувора планування з чіткими геометричними формами – прямі, мощені каменем доріжки, алеї добре сформованих дерев. У центрі – геометричної форми водойму з красивим фонтаном. Тераси дозволяють єдина водойма замінити цілим каскадом ставків та озер. Квітники у вигляді овалу, кола, квадрата або прямокутника засаджені килимовими рослинами відповідно до задуманого малюнком. У бордюрах використовується низько стрижений самшит.

Для створення саду в італійському стилі характерно:

– архітектура фасаду будинку повинна мати симетрично розташовані арки і виступи, що виходять в сад ;

– наявність терас: підпірні стінки повинні мати виступи і колонади, найчастіше біля стін вирощують живоплоти з підстрижених кущів, тераси з’єднують сходами;

– малі архітектурні форми. Це можуть бути альтанки, павільйони, басейни, пам’ятники, скульптури, пташники, фонтани, мармурові лави і навіть невеликі храми;

-прогулянкові маршрути;

– в теплу пору року біля лавок розміщуються діжки з цитрусовими деревами;

– перед фасадом будівлі при створенні саду в італійському стилі має розбивають плоский сад (партер) з симетричними клумбами і фонтанами;

– садок плодових дерев з галявинами;

– практично в кожному італійському саду можна побачити алеї з кипарисів та шпалерами троянд і винограду, ліщини, гранатів або айви;

– фонтани у формі чаші з невеликою скульптурною композицією, а також кілька ставків на периферії саду, важливо щоб вони були прямокутної форми.

Сад кантрі

Стиль кантрі або, інакше кажучи, «сільський» – найбільш вільний і демократичний варіант з усього різноманіття ландшафтних рішень. Це сад для тих, кому подобаються великі, яскраві квіти на клумбах, квітучі плодові дерева, ошатні грядки з овочами, нехитра садові меблі, природні матеріали садових доріжок. Правда, догляду такий сад зажадає трохи більше, ніж сад природний або пейзажний.

Сад модерн